MimiBlog

„Az eredeti ötlet Erkel Ferencé” – Csiki Gábor a Dalárnapról

2022.01.20

Két év kihagyás után újra a kórusoké az Erkel Színház színpada. A „dalos hétvége” második napján, 2022. január 23-án, vasárnap délután az ország számos részéről érkeznek énekkarok, hogy nyolc-tíz perces műsort adjanak egymásnak és baráti vetélkedőn vegyenek részt. Idén pedig élő közvetítés segítségével bárki részese lehet az élménynek. A részletekről és szervezésről Csiki Gábort, az Opera karigazgatóját kérdeztük.

dalarnap_foto_rakossy_peter.jpg

Fotó: Rákossy Péter (korábbi DalárNap)

Mi a célja az évente megrendezésre kerülő Dalárnapnak?

A legfontosabb célunk az, hogy fenntartsuk azt a nagyon szép hagyományt, melyet az Opera 2015-ben kezdett el – vagyis inkább folytatott, hisz az eredeti Dalárnap ötlete Erkel Ferenctől származik, és több mint száz évre nyúlik vissza. Erkel nagyon erősen harcolt a fővárosi és a vidéki, akkori nevükön daláregyletek egybetartásáért és fellépési lehetőségeikért. Olyannyira fontosnak tartotta ezt, hogy még zeneműveket is írt az egyes kórusoknak. Ebbéli igyekezetét szem előtt tartva szeretnénk teret adni az országban és határokon túli amatőr kórusoknak, hogy egy szakmai nap keretében találkozhassanak, énekelhessenek egymásnak.

Visszajelzést adhatnak egymásnak a kórusok?

Igen, szavazási akcióval toldottuk meg programot. 2019-ben vezettük be, hogy az énekkarok interneten keresztül szavazhattak és adhattak visszajelzést egymás előadásáról. Idén ez annyival lesz különlegesebb, hogy online, az Opera Facebook-oldalán élőben fogjuk közvetíteni a műsort, így az otthonról nézők is bekapcsolódhatnak a szavazásba ezen a linken keresztül, illetve vasárnapig egy weboldal is elkészül majd a programról dalarnap.opera.hu név alatt.

dalarnap_2022_1920x1080px_kozvetites_bannerek.jpg

Milyen visszajelzéseket kapott az Opera a kórusoktól?

Mindenképpen azt emelném ki, hogy azok az énekkarok, akik egyszer már jártak a Dalárnapon, a következő évben is visszajönnek. Eddig 2019-ben volt a rekord, amikor is 38 kórust hallgattunk meg. Azért fontos ez a mérőszám, mert a fellépők önkéntesen, saját költségükön utaznak ide, mi gyakorlatilag csak a színházat, a programot és az esti előadást biztosítjuk, de minden más költség és szervezés őket terheli.

Honnan érkeznek a kórusok az idei Dalárnapra és milyen műsort hoznak magukkal?

A legtöbb kórus országhatáron belülről érkezik, de volt már példa határon túli vendégekre is, idén is lesz olyan énekkar, akik Felvidékről fognak hozzánk utazni. Ehhez hasonlóan igen változatos szokott lenni a program, mint ahogy a kórusok összetétele is: leánykar, vegyeskar, gyermekkar és férfikar mind állt már az Erkel Színház színpadán. A műsoruk is ennek megfelelően széleskörű, a művek nehézségi fokozatát nézve hallottunk már komoly, profi kórusokra írt szerzeményeket és úgymond egyszerűbb népdalcsokrokat is. Cserébe érdekes módon valahogy mindig úgy jön ki az összeállítás, hogy nincs túl sok átfedés a műsorok közt, és hála Istennek, nagyon sok magyar szerző műve hangzik el a Dalárnapon, például Kodály és Bárdos Lajos szerzeményei állandóan terítéken vannak.

Milyen teendőkkel jár a Dalárnap szervezése az Ön számára?

Kiss Krisztinával, a zenekari titkárság csoportvezetőjével már nagyon korán, általában szeptemberben elkezdjük a szervezést. A legelső feladat az enyém, mert a Dalárnap napjára eső előadásból, amely idén Donizetti Az ezred lánya c. operája lesz, kell kiválasztanom azt a részletet, amely megfelelő arra, hogy azt a közönség soraiból ülve a vendégkórusok az Opera Énekkarával együtt tudják énekelni. Ezután következnek a meghirdetés, hogy minél messzebbre eljusson a Dalárnap híre. A vetélkedőket is mi dolgozzuk ki, az egyik a már említett internetes szavazás, melynek a fődíja – ez most viccesen fog hangzani – én vagyok. Azaz, a legtöbb szavazattal bíró kórus egyik koncertjét az Opera karigazgatója dirigálja majd és az Opera Café műsorában is szerepelnek fognak. A másik vetélkedő pedig egy papíralapú kvíz az aznap esti előadáshoz kapcsolódóan, amit Kiss Krisztina állít össze. A helyes kitöltők között három nyereményt sorsolunk ki, melyek közül az egyik a MagyarOpera200 c. kiadvány lesz, ami egy több mint 50 CD-ből álló gyűjtemény. Meg kell, hogy mondjam, még nekem sincs meg, pedig van olyan felvétel közte, amin szólistaként éneklek…(nevet).

Mire számít a mostani Dalárnapon? Ön vajon mit fog hazavinni?

Egy kicsit kétségbeestem, mivel a szokásos 30-35 kórus helyett most a járvány miatt 15-re csökkent az ideutazók száma. Ennek ellenére azt gondolom, hogy van jó oldala is, például kevésbé leszünk időszűkében, jól be tudjuk majd osztani a műsort, ami nagy segítség lesz az élő közvetítéshez is, hiszen ezt most csináljuk először. Összeségében azt várom a mostani hétvégétől, hogy még egy szinttel komolyabb megmérettetéssé váljon a Dalárnap.

Mi volt a legemlékezetesebb pillanat, amit az eddigi Dalárnapokon átélt?

2019-ben történt, az akkori szavazáson a Kecskeméti Csiribiri Kicsinyek Kórusa lett a nyertes. Akkora tapsolást és örömből fakadó hangorkánt, amit az a hatvan gyermek akkor adott, életemben nem hallottam még! Felejthetetlen élmény volt!

Szerző: Szabó Zoé Júlia

A bejegyzés trackback címe:

https://mimi.blog.hu/api/trackback/id/tr3716819576
süti beállítások módosítása